24. detsember 2020

"Teise päikese lapsed" Eesti ulme antoloogias

Mul on hea meel kirjastuselt jõulukingiks saada säärane imposantne "Eesti ulme XXI sajandil" antoloogia, mis hõlmab väga esinduslikku valikut viimase kahe kümnendi algupärasest ulmekirjanduslikust lühiproosast. Möönan, et minu lugu "Teise päikese lapsed", mis on siia kuulsate nimede kõrvale sattunud, võib ehk tõesti olla mu seni parim kirjutis (nii kirjastajate kui mitmete lugejate arvamustele tuginedes). Tänan Raul Sulbit, kes mu loo kunagi Täheaja "kaanelooks" valis ja omas julgust seda ka käesolevasse antoloogiasse pista.

Seepärast on just need liistud mu lähituleviku valikuks, kui jätta välja paar tellimust koostamisel olevatesse temaatilistesse antoloogiatesse. "Teise päikese laste" maailma tuleb uute lugude näol taas mastaapsust, planeete ja kosmost, meatware vs hardware, inimese või siis tsivilisatsiooni olemust ja võõrast bioloogiat.

Aga seniks soovitan soojalt ulmehuvilistele pimedateks õhtuteks Sulbi uut antoloogiat. Väga eriilmelised ja heal tasemel lood ning lisaks huvitav koostaja analüüs selle sajandi ulmeloomest. Saadaval hästivarustatud poodidest ja kirjastusest Viiking.

Antoloogia sisukokkuvõte

Kogumiku kokkuvõte:

Mahukas antoloogia «Eesti ulme XXI sajandil» on mõtteliseks järjeks Raul Sulbi koostatud «Eesti ulme antoloogiale» (Varrak 2002), mis kaardistas eesti žanriulme sünniperioodi 1985–2000. Nende kaante vahelt leiab ulmehuviline valiku XXI sajandi kahe esimese kümnendi olulisemaid kodumaiseid žanriulme tekste – lühijutte, jutustusi ja lühiromaane, autoreiks säravamad tähed meie ulmetaevas. Temaatiliselt viivad need lood meid alternatiivajaloolisse 13. sajandi Eestisse ja kaugtuleviku postapokalüptilistele maastikele, kaugetesse galaktikatesse, kosmosejaamadesse ja võõrastele planeetidele, ajas minevikku ja tulevikku, düstoopiaühiskondadesse ja varakeskaja viikingite karmi maailma.

Kui 1990ndate eesti ulmes ja seda kajastanud antoloogias domineeris valdavalt lühijutt, siis sel sajandil on selgeks dominandiks kujunenud pikemad jutustused ja lühiromaanid, mis moodustavad ka seekordse valimiku raskuskeskme. Nii nagu «Eesti ulme antoloogia» defineeris 1990ndate eesti žanriulme autorite põlvkonna, püüab ka käesolev tekstikogu teha defineerimiskatse viimase kahe kümnendi eesti ulme lühiproosa autorite põlvkonnast. Kummalisel kombel on kattuvaid autoreid kahes raamatus vaid neli – Veiko Belials, Indrek Hargla, Karen Orlau ja Siim Veskimees.

Antoloogiast leiab ka Raul Sulbi põhjaliku sissevaate viimase kahe kümnendi eesti ulme arengusse, autoritutvustused, bibliograafia ja valiknimekirja selle sajandi olulisematest algupärastest ulmeraamatutest. Valimiku koostaja Raul Sulbi on aidanud Eesti ulmeelu ja fantastilist kirjasõna kujundada juba 1990ndate keskpaigast alates. Ülikoolis ajalugu õppinud ja aastaid ajakirjanikuna töötanud literaadina on ta koostanud kümneid ja kümneid ulmeantoloogiaid ning autorikogumikke, kirjutanud sadu ja sadu järelsõnu, autoritutvustusi ning retsensioone.

Kogumiku koostajaks Raul Sulbi. 744 lk. Tartu, Viiking, 2020. Saadaval poodides ja otse kirjastuse kaudu.

Rahvaraamat
Apollo

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar